Do góry

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Czas do szkoły Time to school Zeit zur Schule Ya es tiempo para ir a la escuela Czas do szkoły Time to school Zeit zur Schule Ya es tiempo para ir a la escuela

WYMIANY MŁODZIEŻOWE

Developed in conjunction with Joomla extensions.

PEDAGOG SZKOLNY

SECCIóN BILINGüE

4 grudnia 2018 roku klasa 2c odwiedziła miejsce bardzo ważne nie tylko dla Szczecinian- redakcję ,,Kuriera Szczecińskiego’’ przy ul. Jana Matejki. Dzięki uprzejmości mamy jednego z uczniów mogliśmy dowiedzieć się więcej o niezwykle ciekawym zawodzie, który jest związany z dziennikarsko-prawnym profilem klasy.

Na miejscu przywitała nas pani Anna Gniazdowska, która zajmuje się życiem i problemami mieszkańców. Wyjaśniła nam wiele mitów i niedopowiedzeń dotyczących jej pracy oraz oprowadziła po innych działach redakcji.

Okazało się, że praca dziennikarza nie jest tak prosta jak się wydaje. Trzeba mierzyć się z wieloma trudnościami, być odpornym na stres oraz trudne emocje i jednocześnie otwartym na ludzi, z którymi ma się codziennie do czynienia.

W trakcie zwiedzania  zaszczycił nas swoją obecnością redaktor naczelny gazety, p. Tomasz Kowalczyk  i poprosił pięciu uczniów o udzielenie wywiadu do najnowszego artykułu dotyczącego problemu smogu w Szczecinie i w Polsce..

Następnie, pani Anna  zaprowadziła nas do pana Dariusza Jankowskiego, redaktora technicznego gazety. Jego praca jest równie ważna dla powstania ,,Kuriera’’, ponieważ tworzy on projekty oraz wzory stron. Przyjmuje także poprawione przez korektorów teksty, które finalnie znajdują się w gazecie.

Jedną z osób zajmujących się tym, jest przedstawiona nam później pani Renata Wojciechowska. Teksty napisane przez dziennikarzy trafiają do niej, aby przeczytała je i zaznaczyła na czerwono ewentualne błędy. Na korektorze ciąży wielka odpowiedzialność, ponieważ musi znać szczegółowo poprawną odmianę zagranicznych słów lub nazwisk, a także zasady gramatyki. Co ciekawe, pracy korektora nie można się nigdzie nauczyć, wymaga samodzielnej nauki oraz ciągłego zgłębiania języka polskiego.

Po zwiedzeniu tych wszystkich miejsc pani Anna zabrała głos raz jeszcze i tym razem opowiedziała interesujące anegdoty z jej życia zawodowego. Dowiedzieliśmy się, jak trudna i wymagająca jest ta praca, lecz jednocześnie jaki ogrom satysfakcji i możliwości samorozwoju ona zapewnia.

Wizyta w redakcji "Kuriera" była dla wartościowym doświadczeniem. Dziękujemy!

WSPÓŁPRACA

ZŁOTA SZKOŁA 2021

SREBRNA SZKOŁA 2022

ADDVANTAGE MEMBER

ZDJĘCIA

201672380_202576825059675_7887283587722694321_n.jpg

XIV LO