WYMIANY MŁODZIEŻOWE

Developed in conjunction with Joomla extensions.

W kwietniu odbyła się już czwarta edycja naszego Wojewódzkiego Konkursu Międzyprzedmiotowego w języku angielskim pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Szczecin oraz Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty.
Konkurs skierowany był do uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych województwa zachodniopomorskiego. Składał się z trzech etapów: pierwszy – eliminacje szkolne, drugi – pisemny test językowy z elementami biologii, matematyki, historii, kulturoznawstwa i wiedzy o krajach anglojęzycznych przeprowadzony online oraz etap finałowy – ustny w formie quizu.
Głównym celem konkursu jest popularyzowanie i rozwijanie zainteresowań językiem angielskim oraz wzbogacanie słownictwa i umiejętności komunikacyjnych uczniów w oparciu o sytuacje, z którymi uczestnicy mogą spotkać się w życiu codziennym. Konkurs obejmował treści określone w podstawie programowej języka angielskiego oraz treści wykraczające poza podstawę programową, z uwzględnieniem podstawowego słownictwa z zakresu biologii, matematyki, historii i wiadomości o kulturze krajów angielskiego obszaru językowego.
8 kwietnia, w drugim etapie o udział w finale walczyły 42 osoby. Do ścisłego finału, który odbył się 27 kwietnia, zakwalifikowało się 10 uczestników z najwyższymi wynikami.
Ostatecznie laureatami tegorocznej edycji konkursu zostali uczniowie z SP 6 – I i II miejsce oraz z SP 35 – III miejsce.

Uczestnicy finału otrzymali pamiątkowe dyplomy a także nagrody ufundowane przez Kuratorium Oświaty i wydawnictwo Express Publishing.

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom!

Pod koniec listopada wraz z nauczycielkami języka angielskiego udaliśmy się do Anglii. Program wycieczki przewidywał zwiedzenie stolicy oraz kilku uniwersytetów. Na początku przybyliśmy do Luton, gdzie zwiedzaliśmy Bedfordshire University podczas dni otwartych uczelni. Kolejnym etapem podróży było Coventry University w miasteczku o tej samej nazwie. Tam mieliśmy okazję zapoznać się z ofertą uczelni przedstawioną przez Paige Naomi Knibbs, która pomaga zagranicznym studentom podjąć naukę w szkole wyższej oraz razem z nią i Adamem O’Flynnem zwiedzić kilka wydziałów uczelni w Coventry. Różnorodna oferta uniwersytecka w niejednym z nas rozpaliła marzenia o studiach w tym mieście!

Następnym punktem programu był wyjazd do High Wycombe, gdzie znajduje się Buckinghamshire New University. Studenci z Polski, wśród nich również absolwenci „Czternastki”, opowiadali o swoich doświadczeniach w studiowaniu i życiu w Anglii. W dalszej kolejności zwiedziliśmy stadion Wembley, szczególnie atrakcyjny dla fanów piłki nożnej. Okazało się, że tam również znajduje się uniwersytet UCFB, oferujący głównie kierunki związane z zarządzaniem sportem.

Kolejny czas pobytu wypełniło nam zwiedzanie Londynu, m.in. Natural History Museum, British Museum oraz Victoria&Albert Museum, a także Sky Garden. Natomiast ostatnim punktem programu było odwiedzenie Ravensbourne University, artystycznej uczelni na której również studiuje jedna z absolwentek naszej szkoły.

Tegoroczny wyjazd z całą pewnością zmotywował nas do podszkolenia języka angielskiego oraz stawienia czoła ambitnym wyzwaniom edukacyjnym!

Opinie uczniów o wycieczce:

The trip was really fun. Seeing all the amazing universities was a rewarding experience. London was great! :)

Amelia

During our trip to UK not only did we see London, but also a few cities nearby. We've been to Luton, High Wycombe and Coventry to see what British universities have to offer. It definetly broadened our horizons and showed us other possibilities for the future. Now we are more aware of the opportunities we have, which will be helpful when choosing our future paths.
Weronika

Seeing university and England in general was a really unique experience. The universities and places we have seen have shown us what studying in UK truly looks like. This gave us an opportunity to live like students do. For me, it helped a bit when it comes to deciding whether to try applying there or not.
Julia

W pierwszym tygodniu kwietnia odbyły się Dni Angielskie dla uczniów naszej szkoły. Tym razem motywem przewodnim imprezy były Stany Zjednoczone.

W ramach współpracy z Wydziałem Filologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego klasy 2LO wzięły udział w wykładzie dr Anny Łakowicz-Dopiery dotyczącym amerykańskiego południa, problemu dyskryminacji i walki o prawa człowieka w Stanach Zjednoczonych.

Natomiast klasy 1LO uczestniczyły w spotkaniu z p.Tomaszem Obiałą, który w sposób niezwykle interesujący opowiedział o swoich doświadczeniach i podróży po USA.

W ramach dni kultury grupa p.Prabuckiej wzięła udział w obchodach Irish Week na Uniwersytecie. Uczniowie klas 1 i 2LO wzięli udział w projekcie plastycznym prezentującym ważne atrakcje i miejsca wybranych stanów Ameryki a uczniowie grup dwujęzycznych przygotowali prezentacje dotyczące przyrody, turystyki i kultury amerykańskiej.

Od początku kwietnia wszyscy uczniowie i pracownicy naszej szkoły mają również okazję obejrzeć wystawę zdjęć p. Tomasza Seidlera ze Szczecińskiego Towarzystwa Fotograficznego pt. „Nowy Jork przed 11 września” oraz zdjęcia z podróży po Stanach, które udostępnili uczniowie naszej szkoły – Małgorzata Mania, Wiktoria Famulska oraz Matthew Miśkiewicz.

Dnia  2 kwietnia 2019 w Zespole Szkól Nr 6 w Szczecinie odbyło się wręczenie nagród uczestnikom konkursu literackiego w języku angielskim: ”All about… independence”. Z radością informujemy, że uczennica klasy 2d Weronika Nykiel zdobyła II miejsce w kategorii poezji. To już drugi sukces naszej licealistki, której opiekunem jest pani Agnieszka Jastrzębska.

Gratulujemy Weronice osiągnięcia, a poniżej prezentujemy jej wiersz:

"Independence"

It is where we started